Ing.arch. Daniel Paterko

Narozen 1972 v Jablonci nad Nisou
V letech 1990-99 studium ČVUT Fakulta architektury
1997-2009 člen studia Olgoj chorchoj
V roce 2010 založení vlastního ateliéru

Více →

2001 cernosice postovni 04 Rodinná vila v Černošicích, původně letní sídlo ze začátku 20. století, je postavena na jihovýchodním svahu vilové zástavby. Čtyřpodlažní dům s minimální zastavěnou plochou hlavní hmoty 9,5 x 6 metrů je zasazen do mírného svahu, s nástupem nad úrovní příjezdové komunikace.
Návrh zachovává tvarové řešení i stavební materiály a celkově podporuje původní charakter objektu. Funkce jednotlivých podlaží se nemění, pouze je řešeno nové dispoziční uspořádání a terénní úpravy umožní zabydlení zahrady.
Nově navržený vstup s novým přístupovým chodníkem v ose hlavní hmoty objektu podtrhuje symetrické členění fasády. Je zapuštěn do plochy fasády pod arkýřovou římsou. Z důvodů podchodné výšky se snížila úroveň podlahy v suterénu o 190 mm.
2001 cernosice postovni 002 2001 cernosice postovni 004 2001 cernosice postovni 011 V rámci stávajícího půdorysu suterénu vzniká zádveří, ze kterého se vstupuje do haly 9,5 m2, která zde původně chyběla. Součástí haly je toaleta pro hosty a šatna s přístupem do technického zázemí. Součástí ložnice rodičů je šatna a koupelna s vlastní toaletou.
Po nově přestavěném schodišti se vystupuje do zvýšeného přízemí, které slouží jako obývací pokoj, jídelna a kuchyně. Prostorové uspořádání opticky spojuje všechny funkční celky a lépe využívá omezených rozměrů stavby. Z jídelny je navrhován nový boční vstup na zahradu, změnou původního okna na balkónové dveře a přístavbou schodiště.
V patře jsou dvě ložnice dětí a společná denní místnost s toaletou a koupelnou. Návrh řeší nové úložné prostory při zachování původní dispozice.
Podkrovní pokoj je maximálně otevřený a dává tak vyniknout tvarování střechy, které působí až kubistickým dojmem. Vzdušnost je podpořena volně přístupným schodištěm, které je součástí hlavního prostoru. Za komínovým tělesem je vybudovaná koupelna, po stranách s uzavíratelným úložným prostorem.
Z důvodu lepší využitelnosti zahrady je do svahu zbudován zářez s opěrnou stěnou, a vytěžený materiál použit jako násyp na vyrovnání terénu. Součástí opěrné stěny jsou pohodlné zatravněné stupně, přecházející do schodiště z jídelny.
2001 cernosice postovni 009 2001 cernosice postovni 007 Autorská spolupráce: zpracováno ve Studiu Olgoj Chorchoj
← Domů
Copyright © 2010 Ing.arch. Daniel Paterko