Ing.arch. Daniel Paterko

Narozen 1972 v Jablonci nad Nisou
V letech 1990-99 studium ČVUT Fakulta architektury
1997-2009 člen studia Olgoj chorchoj
V roce 2010 založení vlastního ateliéru

Více →

1999 dum solidarita loznice podkrovi 05 Řadový domek byl vybudovaný v rámci dvouletého stavebního plánu v padesátých letech a dnes je součástí chráněného architektonického celku. Původně nepodsklepené domky měly v přízemí kuchyň a obývací místnost, v patře dva samostatné pokoje, na západní straně s malou lodžií a půdu.
Všechny stavební úpravy směřovaly ke zvětšení obytných i úložných prostor a tím vytvoření vzdušného bydlení pro čtyřčlennou rodinu. Dvoupodlažní domek tak byl rozšířen o suterén a zateplené podkroví. Konstrukce stropů z fošen a vnější obvodový plášť z prefabrikovaných panelů neodpovídaly dnešním požadavkům, proto byly nahrazeny. Z původní stavby zůstaly pouze společné boční zdi sousedních domků, ztužující železobetonové věnce v úrovni stropů a krov. Vyhloubení suterénu si vyžádalo podezdění stávajících základů. Zvenku se výraz domku blíží původnímu a zachovává tak jednotný ráz celé řady.
1999 dum solidarita loznice podkrovi 04 1999 dum solidarita obyvaci pokoj 12 1999 dum solidarita kuchyn 12 1999 dum solidarita koupelna 11 Přízemí o ploše 4,2x10,5 metrů je celé otevřené a umožňuje propojení kuchyně, jídelny a společenské části s přístupem na terasu v zahradě. Pouze předsíňka s šatnou jsou odděleny příčkou z čirého skla. Dominantním prvkem přízemí je jednoramenné zakřivené schodiště, jakási páteř domu. Vertikální dřevěný obklad prostupující všemi podlažími dává vyniknout hliníkové konstrukci a esovité křivce schodnice.
V patře se nacházejí dva dětské, zrcadlově obrácené pokoje. Z chodby mezi nimi se vstupuje do koupelny, úklidové komory a samostatné toalety.
Schodiště ústí v podkroví do ložnice rodičů, od něhož je oddělená skleněnou příčkou z čirého skla. Tím se centrální prostor s postelí opticky zvětšuje. Je nepřímo osvětlený přes difúzní posuvné skleněné příčky, za nimiž je na jedné straně pracovna s úložným prostorem, na straně druhé sprchový kout a toaleta s bidetem.
Nově vzniklý suterén je využíván jako poslechová místnost a případný hostinský pokoj. Přisvětluje ho denní světlo přicházející předsazeným světlíkem. Jsou zde ponechány původní železobetonové trámy, které podtrhují industriální výraz. Vedle toalety pro hosty se zde nachází technická místnost sloužící zároveň jako keramická dílna.
Použité materiály podporují jednoduchost interiéru a tak dávají vyniknout nábytku a vybavení. Na podlaze a schodišti jsou bambusové parketky, obklad za schodištěm, dveře a knihovna jsou opatřeny jasanovou dýhou, příčky jsou vyrobeny z kaleného skla bez rámů a konstrukce schodiště je svařená z 10 mm tlustého hliníkového plechu. Koupelny jsou obloženy až do stropu keramickou mozaikou.
1999 dum solidarita schodiste 08 1999 dum solidarita schodiste 09 Autorská spolupráce: zpracováno ve Studiu Olgoj Chorchoj
Foto: Filip Šlapal
← Domů
Copyright © 2010 Ing.arch. Daniel Paterko