Ing.arch. Daniel Paterko

Narozen 1972 v Jablonci nad Nisou
V letech 1990-99 studium ČVUT Fakulta architektury
1997-2009 člen studia Olgoj chorchoj
V roce 2010 založení vlastního ateliéru

Více →

2003 byt palac akropolis 1 Původně se v posledním patře paláce Akropolis nacházely malometrážní byty  a půdní prostory s prádelnou. S ohledem na dnešní požadavky bydlení byly byty prodány společně s možností rozšíření o nepoužívané části veřejných prostor.
Základním požadavkem investora byl otevřený a opticky propojený obytný prostor s kuchyňskou linkou. Tak z malého 2+1, chodby, prádelny a půdy vznikl velkorysý a vzdušný byt o ploše 106 m² určený pro singles nebo bezdětný pár.
Do obytného prostoru se vstupuje přes malou předsíňku, osvětlenou přirozeným světlem ze světlíku. Ve vestavné skříni je zde zabudovaný kotel a zásobník TUV.
Ústřední část bytu tvoří velká obytná místnost s kuchyní a pracovnou, s okny orientovanými na sever a výhledem na Pražský hrad. Jednotlivé fukční části tvoří samostatné zálivy, které se navzájem prolínají v jeden celek. Dominantním prvkem celého bytu je kuchyň. Je navržená jako blok odražený od stropu světelnou lištou, v jehož zadní části jsou integrované šatní skříně.
2003 byt palac akropolis 2 2003 byt palac akropolis 3 Blok tvoří obchozí ostrůvek uprostřed středního traktu, který se otevírá v šíři 6 metrů díky přiznané ocelové konstrukci podepřené sloupem. Pracovní kout a sezení s poslechem jsou částečně od sebe odděleny dovnitř zapuštěnou lodžií. Ta byla ponechána z důvodu zachování výrazu dvorní fasády. Přiznaný železobetonový trámový strop v místě sezení plynule přechází do polic knihovny.
Do ložnice se vstupuje za kuchyňským blokem. Přirozeně je tak oddělena společenská část od klidové a zároveň je ložnice propojena s šatnou a koupelnou. Ložnice je vestavěna do sešikmeného půdního prostoru, který se při střední zdi zvedá do výše 5 metrů. Okna jsou orientovaná do ulice na jih.
Koupelna a samostatné WC se nachází ve středním traktu s přístupem z boku kuchyně a plynule navazují na šatní část přisvětlenou oknem ve světlíku. Poměrně malá koupelna se sprchovým a úklidovým koutem, umyvadlem a záchodem, je opticky rozšířena celoplošným zrcadlem.
Všechny prostory jsou propojeny jednotnou podlahou z hoblovaných prken z kouřeného dubu. Celý interiér je laděný do tlumených šedozelených odstínů, které dají vyniknout jednotlivým prvkům nábytku a navržené druhy osvětlení podpoří různé požadavky na atmosféru okamžiku.
2003 byt palac akropolis 4 Autorská spolupráce: Studio Olgoj Chorchoj
Foto: Filip Šlapal
← Domů
Copyright © 2010 Ing.arch. Daniel Paterko